fbpx
Darījuma pusdienas
Darījumu pusdienu noformēšana grāmatvedībā.

1. Kases čekam ir jāsniedz skaidra informācija par to, kas ir iegādāts. Noteikti nederēs kases čeks ar šādiem ierakstiem, piemēram: „Nodaļa 1”; „Bakaleja”; „Virtuve”; „Bārs” vai tml. Tu taču neiegādājies visu bāru, vai ne? Būtiski ir atcerēties pamatprincipu, ka kases čeks ir tikai norēķinu veids, un tas nozīmē, ka ar piegādātāju esi norēķinājies, tūlītēji maksājot skaidrā naudā vai ar bankas karti. Pārējai informācijai čekā ir jābūt saturā līdzīgai kā norēķinos ar pēcmaksu, t. i., rēķinos, pavadzīmēs un tamlīdzīgos dokumentos.

2. Jebkurā kases čekā, kura pirkuma summa pārsniedz 29 EUR bez PVN, ir jāatspoguļo arī pircēja uzņēmuma rekvizīti (nosaukums, reģistrācijas numurs, adrese). Ja minētā summa netiek pārsniegta, pirkuma čekā ir pietiekami norādīt pārdevēja rekvizītus un preci vai pakalpojumu.

3. Katras darījumu pusdienas tiek noformētas ar atbilstīgu rīkojumu, kurā uzņēmuma vadītājs konkrēto darbinieku norīko darījumu pusdienās ar kompānijas X atbildīgajiem darbiniekiem, lai vienotos (runātu, diskutētu, slēgtu līgumu utt.) par tēmu Y.

4. Pēc darījumu pusdienām ir jānoformē akts. Tas vajadzīgs, lai iztērētā summa varētu tikt iekļauta saimnieciskās darbības izdevumos. Aktā ir ļoti svarīgi ierakstīt šādu teikumu: „Uzņēmuma darbinieki par pusdienām maksāja no pašu privātajiem līdzekļiem.” Šāda teikuma neesamība var tikt tulkota tā, ka Tava uzņēmuma darbinieks ir guvis papildu labumu, kas apliekams ar algas nodokļiem.

5. Darījumu pusdienas tiek kvalificēts kā reprezetācijas izdevums un tāpēc ir spēkā PVN sadalījums 60/40, kas nozīmē, ka uz PVN priekšnodokli Jūs varēsiet attiecināt tikai 40% PVN summas.

6. Tāda veida reprezentācijas izdevumiem — „apēstajām” summām — atļauts uzņēmumu ienākuma nodokli nerēķināt līdz brīdim, kamēr tās nepārsniedz 5 % no visu pagājušā gada bruto darba algu kopsummas. Tikko 5 % līmenis pārsniegts, reprezentācijai iztērētā summa iekļaujama mēneša UIN deklarācijā un maksājams nodoklis šādā apmērā: čeka summa × 25 %.

 

Novēlam Tev daudz veiksmīgu un pareizi noformētu darījumu pusdienu!